В Україні з’явився шанс впорядкувати розміщення  реклами на вулицях, будинках і вздовж трас. Для цього слід прибрати законодавчі колізії, встановити чіткі процедури і зрозумілі, прозорі правила гри для всіх учасників ринку зовнішньої реклами та передбачити дієвий механізм демонтажу незаконної реклами.

Про це йшлося під час круглого столу «Зовнішня реклама: як подолати хаос і навести лад?»,  присвяченого обговоренню міжфракційного законопроєкту  № 5094  «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення законодавчого регулювання у галузі зовнішньої реклами», який відбувся 15 березня 2021 року в інформаційному агентстві «Укрінформ».  У заході взяли участь автори закону, представники профільних асоціацій та бізнесу.

«Законодавцям з різних причин не вдалося досі прийняти сучасну модель функціонування ринку. Зараз представниками всіх фракцій напрацьований спільний законопроєкт», - розповідає заступниця голови Верховної Ради Олена Кондратюк.Наразі найбільше проблем із зовнішньою рекламою вздовж автошляхів. Через законодавчий вакуум  90% конструкцій там встановлені нелегально.  А законослухняному бізнесу дуже важко конкурувати з тими, хто не платить ніяких податків.

«Вздовж трас оператор може отримати  один дозвіл, а поставити сто бордів, бо немає прив’язки до місця і знести незаконну рекламу дуже важко. Ми хочемо, щоб дозволи видавав Укравтодор, бо він балансоутримувач доріг, а гроші з реклами йшли в дорожній фонд», - пояснює народний депутат  Ігор Василів.

У новому законопроєкті значна увага приділяється соціальній рекламі.

«Законопроєкт розширює перелік застосування соціальної реклами і закладає інструменти, які дадуть змогу обирати під її розміщення більш ефективні місця», - розповідає народний депутат Павло Сушко.

Законопроєкт  встановлює чіткі вимоги і обмеження до розміщення рекламоносіїв. Передбачено змогу подавати  заявки в електронній формі.  Розміщуватись реклама буде відповідно до затверджених правил і схем.

«Ми хочемо прибрати  всі колізії, різночитання і ввести єдину процедуру розміщення конструкцій», - каже  народний депутат  Олег Макаров.

Передбачається максимальна відкритість роботи ринку. Будуть створені публічні електронні  реєстри рекламоносіїв і кожна конструкція маркуватиметься QR-кодами з інформацією про власника та дозвіл.

«Це суттєво зменшить кількість неетичної реклами. Рекламодавці, які хочуть розмістити те, що не відповідає законодавству, сьогодні працюють із тіньовиками, а коли нелегальних конструкцій не буде, то і не буде змоги розміщувати таку рекламу», - пояснює юристка PRIME Group  Анна Чеботарьова. 

Пропонується ввести  адміністративну санкцію – демонтаж, щоб контролюючі органи могли швидко прибирати  самовільно встановлені конструкції. 

«Це добре для легального бізнесу, адже якщо біля його конструкції хтось встановив іншу незаконно, її просто знесуть і бізнес знатиме, що він захищений», -  розповідає  директор компанії "Октагон-Аутдор" Олександр Діденко.

 

Представники бізнесу нововведення сприймають позитивно, кажуть для них головне - аби правила були чіткі, прозорі і стабільні.

«Зараз і міста, і бізнес - бранці застарілого законодавства. У Києві ми зуміли досягнути консенсусу і тут технологічно не відстаємо від Європи. Після прийняття закону  можна буде вкладати інвестиції по всій країні», - говорить директор PRIME Group Катерина Храмова.

Прогнозується, що інвестиції в благоустрій становитимуть 1,6 млрд грн.

«Коли ми кажемо, що бізнес вкладатиме інвестиції, то це не означає, що на місці щита 3×6 з’явиться інший такий же щит. Це означає, що будуть розвиватись новітні технології», - каже директор Всеукраїнської рекламної коаліції Максим Лазебник.

У населених пунктах будуть розроблятися дизайн-коди публічних просторів. 

«Мова ж не тільки про самі конструкції. У Києві ви бачите сучасні зупинки громадського транспорту, лавочки, урни, навіть міські вбиральні – це все робить зовнішня реклама», - говорить директор компанії "BigBoard" Юрій Чаруха.

За рахунок виведення з тіні тієї частини ринку, яка зараз працює нелегально, надходження до бюджету зростуть майже вдвічі. 

«Законопроєкт враховує інтереси малого бізнесу, для якого прозорі правила і процедури стануть важливим елементом для розвитку», - розповідає голова Індустріального комітету зовнішньої реклами Лариса Булатова.

Авторами  законопроєкту стали 15 депутатів із різних фракцій, і він має великі шанси на прийняття.

«Ми сподіваємось, що найближчим часом він буде виноситись на засідання. Комітет готовий, а в залі буде консенсус, адже всі фракції підписали. Тому маю надію, що індустрія до кінця весни отримає нарешті сучасний, якісний, прозорий, дієвий закон», -  говорить очільник профільного комітету  Верховної Ради  Микита Потураєв.

Під регулювання потраплять також вивіски і реклама на транспорті, а це означатиме, що  публічний простір  стане більш естетичним і гармонічним.

Трансляцію із заходу можна подивитися тут: